יום שבת, 29 ביוני 2013

הדרכת הורים- הילד מפחד מהמים, איך להתמודד?  

מאת שני לוי והילה עדני 

כשחם חם ... הולכים לים !
בימי הקיץ החמים משפחות רבות נהנות מפעילויות משותפות עם ילדיהם בים או בבריכה בילוי זה עבור רוב המשפחות הינו פתרון אידיאלי להעסקת הילדים במזג האוויר החם השורר בארצנו.        אך, ישנן משפ' רבות משפחות אשר אינן נהנות מסוג בילוי זה בשל העובדה שילדיהם סובלים מפחדים וחרדות בכל הנוגע לבריכה או ים.  
איך מתמודדים?
" רשמנו את הילד לחוג שחיה וכל החוג הוא רק צורח!  , הוא לא יכול לראות את הבריכה ברגע שאנחנו מחנים את הרכב הצעקות מתחילות"  זוהי דוגמא לדבריהם של הורים אשר הגיעו אלינו לטיפול. כאשר פעוטות וילדים מביעים פחדים וחרדות מגורם מסוים דרך הטיפול על פי גישת ניתוח התנהגות בה אנו מטפלות היא על ידי  ע"י חשיפה הדרגתית אל גורם הפחד של הילד תוך עידוד התנהגויות נאותות הבאות לידי ביטוי בניסיונות התקרבות או התגברות של הילד על אותו הגורם שממנו הוא פוחד ויחד עם זאת התמודדות נכונה עם הבעת התנהגויות בלתי נאותות בעת חווית הפחד אצל הילד. במקרה זה נפרט לגביי התגברות על  חרדה ופחד מבריכה או ים.
אז מה עושים?

דבר ראשון , הכינו את ילדיכם מראש לקראת היציאה מהבית שוחחו עמם הגדירו עבורם את ציפיותיכם מהם . למשל , " חמוד אני מצפה ממך שתגלה נכונות היום להיכנס אל הבריכה ולהיות שותף לשיעור השחייה שלך היום , אני מאמינה כי אתה מסוגל , וברגע שתשתף פעולה אני ממש אשמח ואפילו תוכל לקבל פרס קטן בתום שיעור השחייה " .
חשיפה הדרגתית ועקבית כבר ביציאתכם מין הבית עודדו ושבחו את עצם הנכונות הראשונית של הילד להגיע אל הברכה/ים . בהגיעכם אל מעוץ חפצכם כאשר הילד מביע פחד לומר לו כי אתם מבינים כי הוא מפחד אך אתם מאמינים כי הוא מסוגל להתגבר . ובמידה וילדכם מתחיל להביע התנהגויות בלתי נאותות כגון :  בכי , צעקות ובקשות חוזרות ונישנות ללכת מין המקום, אמרו בצורה רגועה אך נחושה אשר תעניק לילדכם ביטחון כי אינכם הולכים הביתה וכעת הוא יכנס אל המים, אתם כאן מתבוננים בו ושומרים עליו, לוו את ילדיכם אל הבריכה ועודדו כל נכונות ולו הכי קטנה להיכנס אל המים. גם אם ילדיכם בתחילת הדרך אינו מוכן להיכנס אל המים הושיבו אותו לידיכם , אל תיכנעו ותחזרו אל ביתכם, הסתפקו באמירה בסגנון :  " חבל אנו מאמינים שיכולת ליהנות מהמים "  . הקפידו לא לנסות לשכנע ,להסביר או לנהל "שיחות נפש" מיד לאחר הבעת ההתנהגויות הבלתי נאותות כגון :סירוב וחוסר נכונות לשתף פעולה , בבכי , צעקות, בקשות חוזרות ללכת מין המקום וכד' על מנת לא ליצור מצב שבו ילדכם יבין או יקשר לא במודע כמובן ,כי עקב הבעת פחד הבא לידי ביטוי במגוון ההתנהגויות שציינו לעיל, הוא מקבל ממכם תשומת לב מרובה וכתוצאה מכך בטעות הנכם עשויים לשמר ולעצב  אצל ילדכם התנהגויות של הבעת פחד מצדו .  
בכל פעם צעד אחד קדימה עליכם ליצור מצבים בהם לידיכם נחשף בכל פעם קצת יותר אל פחדיו הדרך אחת לעשות זאת היא ע"י הליכה אל בריכה/ים אפילו לעיתים תכופות יותר ממה שהנכם רגילים ללכת , זאת על מנת ליצור מצבי חשיפה \ אימון רבים יותר עבור ילדכם. הקפידו במידה וילדכם מביע נכונות ,לחזק ע"י עידוד או מתן פרס קטן. עם הזמן כאשר תשימו לב כי ילדכם מתקדם ומשתף פעולה תוכלו להתרחק בכל פעם קצת יותר על מנת ליצור עבורו את הביטחון כי הוא יכול ומסוגל להתמודד גם כשאינכם במרחק צעד ממנו .  שיהיה בהצלחה J שני לוי והילה עדני מדריכות הורים בכירות ומנתחות התנהגות .
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה